Program

15. září 2018, 19:00 -  Ivo Kahánek a hosté, hudební restaurace KALIMETA, Kuroslepy

Vynikající součastný klavírista Ivo Kahánek přednese skladby Ludwiga van Beethowena, Fryderyka Schopena, Jaroslava Ježka a dalších světových autorů. Jako další hosté vystoupí Kamil Ahmadie, Petr Stupka a Jakub Lojda. Při tomto slavnostním večeru bude představeno nové klavírní křídlo značky Steinway. Večerem bude provázet moderátor Milan Noha. Na tento koncert jen nutné se rezervovat na www.kalimeta.cz 

23. září 2018, 16:00 -  Cordial Strinq Quartet, kostel sv. Martina, Třebíč

Třebíčské smyčcové kvarteto patří ke stálicím našeho festivalu. Letos poprvé vystoupí v kostele sv. Martina v Třebíči v neděli 23. září 2018 od 16:00 h. Na programu zazní skladby českých autorů jako Josef Suk, Josef Mysliveček a Antonín Dvořák.

27. září 2018, 19:00 -  Ensembel Versus, kostel sv. Klimenta, Jasenice

Toulky hudbou 15. - 17. století

Ensembel Versus vystoupí na festivalu letos podruhé a to na dalším krásném a historicky významném místě našeho regionu a to v kostele sv. Klimenta v Jasenici. Ensembel Versus vystoupí v komorní sestavě s doprovodem historických nástrojů

Ensemble Versus, um. vedoucí Vladimír Maňas, Stanislav Boldižár, harmonium, 

Pavel Celý, viola da gamba, Pavel Novotný, trombón, Radovan Vašina, cink

28. září 2018, 19:00 -  Václav Žmolík a a Karolína Žmolíková, knihovna zámku Náměšť nad Oslavou

 Známý televizní a rozhlasový moderátor Václav Žmolík vystoupí spolu se svou dcerou sopranistkou Karolínou Žmolíkovou na Svatováclavském koncertu v Náměšti nad Oslavou. Koncert, který je součástí Svatováclavského festivalu hudby a umění 2018 se uskuteční přímo na svátek sv. Václava v pátek 28. září 2018 od 19:00 h v knihovně Náměšťského zámku. Na programu budou skladby českých velikánů jako je Antonín Dvořák, Leoš Janáček či Bedřich Smetana. Celý koncert doplní mluveným slovem moderátor Václav Žmolík. Od 17:00 h bude také sloužena poutní mše svatá v kapli sv. Václava.

6. října 2018, 19:00 -  Roman Hoza - baryton, Ahmad Hesad - klavír, KALIMETA Kuroslepy

Roman Hoza absolvoval brněnskou JAMU a roční stáž na Universität für Musik und darstellende Kunst ve Vídni. Byl členem operního studia Deutsche Oper am Rhein v Düsseldorfu, kde hostuje také během sezóny 2016 / 2017. Je ve stálém angažmá v Národním divadle Brno a pravidelně hostuje v Národním divadle v Praze a Národním divadle moravskoslezském v Ostravě.

Při koncertě, který se uskuteční 6. října 2018 od 19:00 h na KALIMETĚ ho doprovodí klavírista, zpěvák, korepetitor a vocal coach Ahmad Hedar.

POZOR KONCERT PRO NEMOC ZRUŠEN.  13. října 2018, 18:00 - Vernum 2013 Ensemble, konferenční sál firmy ZERA (areál Habitat)

Vernum 2013 Enemble patří ke stálicím našeho festivalu. Letos přiveze do Náměště nad Oslavou znovu dílo Antonína Dvořáka a to jeho Moravské dvojzpěvy. Koncert se uskuteční v sobotu 13. října 2018 od 18:00 hod v konferenčním sálu firmy ZERA v areálu HABITAT.

14. října 2018, 18:00 – Woodwind Quartet, kostel sv. Václava Křižanov

Čtveřice půvabných dam z Bystřice pod Pernštejnem hrající na dechové nástroje se na festival vrací p o dlouhých čtyřech letech.  Tentokrát vystoupí v kostele sv. Václava v Křižanově. Na programu zazní skladby od autorů G. B. Pergolesi, J. S. Bach a dalších autorů.

flétna: Anežka Šejnohová, hoboj: Kristýna Hanusová, klarinet: Tereza Podsedníková, fagot:Martina Olivová

15. října 2018, 19:00 – Michaela Koudelková – baroktní flétny, A. Zawisza (PL) – cembalo, kostel sv. Petra a Pavla, Jinošov

Michaela Koudelková patří k nejvýznamějším flétnistkám součastnosti.  Vystudovala hru na zobcovou flétnu na Akademii Muzycznej w Krakowie ve třídě Petera Holtslaga a Erika Bosgraafa. Pravidelně vystupuje na koncertech v České republice i v zahraničí. Působí v několika významných ansámblech, učí na brněnské konzervatoři a v rámci doktorandského studia také na JAMU v Brně. Devátého června letošního roku se účastnila soutěže Kaleidoscope Instrumental and Vocal Competition v americkém městě Santa Monica, kam byla vybrána mezi šest finalistů ze dvou tisíc uchazečů z 88 zemí. V krásném a historicky významném kostele ze 14. století, sv. Petra a Pavla v Jinošově jí doprovodí polský cembalista Andrzej Zawisza.

Na programu zazní díla velkých barokních velikánů jako J. S. Bach, G. F. Händel a další

Vstupné dobrovolné

 

18. října 2018, 19:00 – SCHOLA GREGORIANA PRAGENSIS, bazilika sv. Prokopa, Třebíč

Regnum et imperium – Ke kořenům české státnosti

Vznik samostatné Československé republiky je v tomto roce připomínán v různých souvislostech. Často se mluví o historických okolnostech i národních tradicích. Tento koncertní program by chtěl prostřednictvím středověké hudby zamířit k duchovním kořenům českého státu, které by rozhodně neměli být zapomenuty

Dramaturgická koncepce programu vznikla v souvislosti s řešením evropského projektu HERA Sound Memories: The Musical Past of Late-Medieval and Early-Modern Europe (www.soundme.eu), na kterém se podílejí badatelé a hudební interpreti z Nizozemí, Velké Británie, České republiky, Polska a Švýcarska. Projekt Sound Memories se věnuje zkoumání vztahu našich předků z období pozdního středověku a raného novověku k hudbě starších historických období. Českou republiku reprezentují muzikologové z  Ústavu hudební vědy Filozofické fakulty Univerzity Karlovy (Lenka Hlávková, David Eben, Jan Ciglbauer), soubor Schola Gregoriana Pragensis (umělecký vedoucí David Eben) a studenti skladby z Hudební fakulty Akademie múzických umění pod vedením Michala Rataje.

Věříme, že si tento výjimečný hudební zážitek nenecháte ujít. Vstupné dobrovolné

Doprovodný program:

12. října 2018, 19:00 – Miloš Doležal: Jako bychom dnes zemřít měli – život a smrt P. Josefa Toufara, kostel sv. Jana Křtitele Náměšť nad Oslavou

19. října 2018, 19:00 – Marek Orko Vácha – Evoluce a křesťanství, kostel sv. Jana Křtitele Náměšť nad Oslavou

23. října 2018, 17:00 – Hravost v hudbě – sbor ZŠ Studenec, Svatojánští broučci, kaple sv. Václava, Studenec